TAIJI-CHUAN-QI

Pochádzá

Tai-chi Chuan pochádza z Číny. Niekedy ho nazývajú aj čínskou, alebo taoistickou jógou, lebo podobne ako indická jóga zdôrazňuje viac uvoľnenosť a vnútorný kľud ako silu. Preto sa ho môže naučiť hocikto nezávisle na veku, pohlaví, alebo športových schopnostiach. Cvičí sa pomaly v pravidelnom rytme, pohyby sú kruhové. Takéto cvičenie je veľmi užitočné pre duševné aj fyzické zdravie. Umenie Tai-chi Chuan vytvoril taoistický mních Chang San-Feng. Narodil sa r. 1247 a podľa dávnych svedkov žil vďaka cvičeniu viac ako 200 rokov. .

AKO vznikol Tai-chi

O tom, ako vzniklo Tai-chi Chuan existujú rôzne príbehy. Podľa jedného z nich v čase keď žil v horách Wu-Tang počul neobyčajne hlasný krik vtákov. Kŕdeľ pozoroval zem, na ktorej striehol had so vztýčenou hlavou. V nasledujúcom okamihu sa jedna straka oddelila a letiac nadol zaútočila na hada. Ten sa uhýbal, ale zostal pritom skrútený. Boj pokračoval nahor a nadol, dopredu a dozadu, až pokým nezbadali pohyb človeka. V okamihu straka odletela a had sa ukryl. Pri pozorovaní súboja si uvedomil Chang San-Feng podstatu toho, že „mäkké a slabé napokon víťazí nad tvrdým a silným“, ako to písal starý majster Lao-c, a vytvoril Tai-chi Chuan

Jing-Jang

Kľúčovými pojmami čínskej filozofie sú princípy Jing a Jang predstavujúce nerozdeliteľnú polaritu sveta, ženský a mužský princíp. Dopĺňajú sa v neustálom pohybe, menia sa medzi sebou a tvoria harmonickú jednotu Tai-chi. Ich vzájomná rovnováha je vyjadrená symbolicky čínskou monádou pozostávajúcou z dvoch navzájom prelínajúcich sa polovíc, tmavej a svetlej. Chápanie vzťahu medzi Jing a Jang je v pozadí každého pohybu Tai-chi Chuan. Človek podlieha tým istým zákonom a pri cvičení sa aj fyzicky aj mentálne pohybuje medzi práznotou a plnosťou, mäkkosťou a tvrdosťou, aby dosiahol potrebnú rozvíjajúcu sa rovnováhu.

TAIJI-QIGONG,TAJČI -ČIKUNG

V pojatí školy Tai-chi Chuan, ktorú na Slovensku predstavujem, nie je cieľom boj, ale správne fungovanie v rytme prírody, aj v normálnych životných situáciách. Je hľadaním harmónie v procese zmeny. Medzinárodná škola Tai-chi Chuan Tomasza Nowakowského bola založená ako tradičná škola. Teda učí sa v nej bez skratiek, bez hudby, len trpezlivým napodobňovaním pohybov učiteľa. Podľa čínskej múdrosti cesta ku slobode vedie cez prísnu disciplínu, a tak cesta k oslobodeniu pohybu vedie cez zvládnutie formálnych zostáv, na ktorých pracovali generácie majstrov Tai-chi Chuan. Treba sa im učiť dovtedy, kým sa neprekoná zlozvyk používať svoje telo ako nástroj ovládaný rozumom. Až v jednote mysle a tela sa objaví stratená harmónia a pohyb človeka sa prestane líšiť od prúdenia vody, od rastu stromov, od letu vtákov po oblohe.        

stily

Taiji,tajchi – stily. • Yang • Chen • Wu • PAKUA